Żuraw budowlany nie dla każdego

Żuraw budowlany nie dla każdego

Wśród maszyn budowlanych, żuraw jest zdecydowanie najbardziej majestatycznym urządzeniem. Niejednokrotnie przejeżdżając obok placu budowy, widząc takiego kolosa, zastanawiamy się, jak wygląda praca jego operatora. Jak to jest, widzieć wszystko z góry? Czym należy się odznaczać, aby sprawdzić się na tym odpowiedzialnym stanowisku pracy?

Kursy, egzamin i co dalej?

profesjonalny kurs na operatora żurawiaPierwszym krokiem, jaki należy zrobić, aby nabrać wymaganych umiejętności i uprawnień, pozwalających na pracę jako operator tego kolosa, jest ukończenie kursu. Profesjonalny kurs na operatora żurawia ma za zadanie przygotować nas zarówno teoretycznie, jak i w praktyce. Kursant musi nabrać praktycznych umiejętności bezpiecznego operowania maszyną, poznać zasady jej rozkładania, konserwowania i odpowiedzialnego użytkowania. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo samego operatora, jak i jego współpracowników. Najczęściej profesjonalny kurs na operatora żurawia organizowany jest przez zakład pracy, który chce podnieść kwalifikacje swoich pracowników. Jednak  nic nie stoi na przeszkodzie tym, którzy pragną odbyć szkolenie indywidualnie, we własnym zakresie. Aby zdobyć potrzebne uprawnienia, po zakończeniu kursu należy zdać państwowy egzamin przed komisją, złożoną ze specjalistów z Urzędu Dozoru Technicznego. Po zdanym egzaminie dostajemy zaświadczenie o uzyskaniu kwalifikacji. Nie mniej ważny jest doskonały stan zdrowia. Ponieważ praca ta wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, należy charakteryzować się opanowaniem, dokładnością i rzetelnością. Liczy się również odporność na stres, zdolność do pracy w zmiennych warunkach (praca na wysokości, hałas, wibracje, przeciążenia), oraz umiejętność pracy zespołowej. Zaburzenia równowagi, czy percepcji wzrokowej i słuchowej, to jedne z wielu przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu.

Pomimo dość atrakcyjnych, jak na pracę budowlańca, zarobków, jest to stanowisko, na którym sprawdzą się tylko wybrańcy. Warto zatem dokładnie przemyśleć swoją decyzję, zanim podejmiemy konkretne kroki. Jednak gdy już zdecydujemy się na ten odpowiedzialny zawód, zainwestujmy w profesjonalne szkolenie, które zaoferuje nam odpowiednie przygotowanie.