Zdrowa a ekologiczna żywność

Zdrowa a ekologiczna żywność

  • Post Author:
  • Post Category:Zdrowie

Wszystkie sklepy prześcigają się aktualnie w tym, który z nich będzie miał więcej zdrowej i ekologicznej żywności. Nic dziwnego, zdrowy sposób odżywiania jest dziś bardzo popularny, ponieważ ludzie jakby hurtem zdali sobie sprawę, że codzienne jedzenie białego pieczywa czy porcji ziemniaków nie spowoduje, że staną się bardziej wolni i witalni.

Czym jest żywność ekologiczna?

żywność ekologicznaCzy jednak zamienne używanie określeń „zdrowa żywność” z określeniem nie mniej popularnym „żywność ekologiczna” jest uzasadnione? Z przyziemnego punktu widzenia dla większości ludzi oznacza to to samo – żywność droższą, ale lepszą jakościowo. Okazuje się jednak, że godna polecenia żywność ekologiczna to coś zupełnie innego od zdrowej żywności. Dlaczego? Żywność ekologiczna charakteryzuje się tym, że pochodzi z ekologicznych upraw, a do jej wytworzenia nie używa się środków chemicznych, które powszechnie uchodzą za szkodliwe dla naszego zdrowia. Gdzie zakupić taką żywność? Wystarczy odwiedzić sklep ekologiczny, dobrym miejscem będzie też hurtownia ekologiczna. Czy zdrowa żywność także pochodzi z ekologicznych upraw? Niekoniecznie, a raczej – bardzo rzadko. Nie ma wymogów, wedle których żywność taka powinna być uprawiana zgodnie z wytycznymi dotyczącymi ekologicznej żywności. Czym więc jest zdrowa żywność? Zazwyczaj to po prostu produkty o mniejszej zawartości kalorycznej, które zakupują głównie ludzie będący na dietach odchudzających. Co jeszcze znajdziemy wśród takich produktów? To, co jest ostatnio popularne, czyli wszelkiego rodzaju błonniki, jak na przykład błonnik witalny, nasiona, które dodaje się do muesli czy sałatek, popularne ostatnio zdrowe kasze.

Produkty takie są bogatsze w wartości odżywcze, jednak w większości nie posiadają certyfikatów, przez które można by było określić je żywnością ekologiczną. Bądźmy więc czujni!