Zapora odpowiedzialna za bezpieczeństwo systemu operacyjnego

Zapora odpowiedzialna za bezpieczeństwo systemu operacyjnego

Zapory nazywane inaczej firewall jest jednym z wielu sposobów zabezpieczenia jednego komputera lub całej sieci komputerowej przed osobami lub działaniami niepowołanymi i niechcianymi. Najczęściej występują w postaci oprogramowania blokującego dostęp intruzom do danych na naszym komputerze. Takie zapory implementowane są zazwyczaj na końcu sieci komputerowej a tak że na istotnych serwerach. 

Typy zapór sieciowych

zapora sieciowaHakerzy najczęściej wykorzystują z tak zwanych skanerów portów sieciowych. Działają na zasadzie skanowania i poszukiwań już uruchomionych usług na komputerze a następnie weryfikowane, które z nich będą nieodporne na ewentualne ataki, które mogą oznaczać permanentne zablokowanie konkretnych usług sieciowych, usunięcie fundamentalnych plików systemowych lub kradzież poufnych informacji magazynowanych na dysku komputera. Zapora sieciowa ma bronić dostępu do wszystkich portów komputera przed osobami nie powołanymi. Zapory sieciowe dzielimy na trzy typy: filtrujące, których zadaniem jest monitorowanie ciągle przepływających przez nie różnego rodzaju pakietów sieciowych oraz przepuszczanie tylko tych które są zgodne ze wzorem wcześniej ustalonym w zaporze zazwyczaj występująca w postaci routera. Zapora w postaci oprogramowania komputera stacjonarnego monitoruje wszystkie działania wykonywane na komputerze. Udostępnia połączenia z wybranych programów na zewnątrz po wcześniejszej zgodzie administratora. Zapory pośredniczące, które wykonują wszystkie połączanie w imieniu użytkownika. 

Streszczając zapory sieciowe są bardzo zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym pozwalającym na bezpieczną pracą w systemach operacyjnych oraz w internecie. Na bieżąco monitoruje wszystkie zadania wykonywane za zewnątrz jak i te wymagające dostępu z zewnątrz. Jest swego rodzaju strażnikiem systemów operacyjnych.