Zadanie transformatorów bezpieczeństwa

Zadanie transformatorów bezpieczeństwa

Praca elektryka czy innych osób, które mają do czynienia z wysokim napięciem, często jest niebezpieczna. Jednak, istnieją pewne urządzenia, które mają zwiększyć bezpieczeństwo podczas wykonywania takich zawodów. Jak działają takie maszyny i do czego służą?

Do czego służy transformator ochronny?

transformatory bezpieczeństwaTransformator to maszyna, która przenosi energię z jednego obwodu na drugi obwód elektryczny. Energia ta jest wynikiem przepływu prądu przemiennego, a poprzez działanie transformatora zostaje zmienione jego napięcie. Istnieją specjalne transformatory bezpieczeństwa, zwane też ochronnymi, które ma na celu obniżenie wysokiego napięcia prądu, do poziomu, który nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi podczas jego długotrwałego działania. Wykorzystuje się do wszędzie tam, gdzie istnieje wysoki stopień zagrożenia porażeniem prądem czy tam, gdzie wymaga tego prawo i przepisy. Najczęściej znajdują w specjalnych szafach rozdzielczych, ale możemy je także odnaleźć w skrzynkach sterowniczych czy w dużej ilość urządzeń elektrycznych. Występują w wersjach jednofazowych, lub trójfazowych, które są większe i należą do wyższej klasy sprzętu. Poza tym, istnieją transformatory przenośne. Ich zadanie jest dokładnie takie samo – na drodze indukcji przenieść prąd między obwodami, jednocześnie obniżając jego napięcie. Transformator to sprzęt, w który powinien zaopatrzyć się każdy elektryk. Dzięki takiej maszynie zadba on o własne bezpieczeństwo, nie będzie narażał zdrowia i życia wystawiając się na porażenie prądem o wysokim napięciu.

Transformator to wynalazek, który ma przede wszystkim przenosić energię elektryczną między obwodami. Istnieje wiele rodzai transformatorów, na przykład ochronne. Mają one obniżać wysokie napięcie prądu do poziomu bezpiecznego.