Wypadek w gospodarstwie rolnym

Wypadek w gospodarstwie rolnym

  • Post Author:
  • Post Category:Prawo

 

Co roku, kiedy zaczyna się robić ciepło i zbliżają się żniwa w mediach słyszymy o tym, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. CO prawda każdy rolnik musi być objęty ubezpieczeniem OC, ale czym są dla nas pieniądze, jeśli stracimy zdrowie lub życie?

W gospodarstwach rolnych nadal dochodzi do wypadków

wypadki w gospodarstwie rolnymLato w pełni, czas na żniwa. Jest to czas, w którym dochodzi do największej ilości wypadków na polskiej wsi. Czy to przez nieuwagę, czy brawurę – często po prostu przez głupotę. Bo jak inaczej nazwać sytuację, kiedy do prac polowych zabiera się osoba pod wpływem alkoholu? Na szczęście, zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnicy muszą mieć wykupione ubezpieczenie OC. Obejmuje ono również każdą osobę zatrudnioną w gospodarstwie. Wypadki w gospodarstwie rolnym wciąż zdarzają się często, mimo że cały czas ponawiane są apele o zachowanie ostrożności. Te najbardziej tragiczne to takie, w których ucierpiało dziecko. Musimy pamiętać, by nie pozwalać naszym pociechom podchodzić do pracującej maszyny rolniczej i bawić się w miejscu prowadzenia żniw. Śród zboża takiego dziecka po prostu nie widać. Zdarzają się też mniej poważne wypadki, takie jak złamanie kończymy. Pamiętajmy, że należy nam się z tego powodu odszkodowanie. Wysokość ubezpieczenia rolniczego jest bardzo duża – sięga kilku milionów euro. Ma to na celu zabezpieczenie majątkowe ewentualnych szkód zdrowotnych i majątkowych. Czasem bowiem wypadek może uniemożliwić rolnikowi dalsze wykonywanie pracy. Zdarzają się także uszkodzenia maszyn.

Podczas prac rolnych musimy zachować szczególną ostrożność, bo może nam się stać krzywda. Maszyny rolnicze są ciężkie i wytrzymałe. Zanim zrobimy coś bez zastanowienia, pomyślmy co by się stało gdyby zamiast zboża była  w tym miejscu nasza ręka lub noga.