Wstyd pracować w markecie?

Wstyd pracować w markecie?

  • Post Author:
  • Post Category:Praca

Zdecydowana większość z nas nie chciałaby pracować w markecie. Powody są proste. Trudne warunki, słaba płaca, długie godziny na kasie, przenoszenie ciężkich materiałów. Wydawać się może, że praca ta nadaje się tylko dla mężczyzn. Wbrew pozorom idąc do marketu spotkamy tam w większości kobiety.

Czy jest to ciężka praca?

regały do sklepuTo one dźwigają ciężki kartony, operują wózkami, którymi ciężko jeździć nawet mężczyznom. W naszym społeczeństwie praca w markecie hańbi. Można ją porównać do pracy sprzątaczki czy zatrudnienia w fast foodzie. Gdy słyszymy o ewentualnym zatrudnieniu na kasie, kręcimy nosem. Dla większości z nas jest to ostateczna opcja, moment skrajnej desperacji. Niestety bardzo mało ludzi docenia kobiety i mężczyzn tam pracujących. To dzięki nim możemy przemieszczać się pomiędzy uporządkowanymi regałami i omijać lśniące meble sklepowe. Wyposażenie sklepów jest tak różne a mimo to, potrafią zawsze nam pomóc znaleźć interesujący nas towar. Podczas gdy my z uśmiechem na ustach pchamy wózki sklepowe, oni zmywają za nami podłogi, zbierają pozostawione przez nas śmieci, porządkują to co rozrzuciliśmy. Dzięki nim lady chłodnicze latem pełne są wyśmienitych lodów a zimą, mrożonych warzyw i owoców. Wyposażenie sklepu to ich dzieło. To oni dniami i nocami układają asortyment tak, byśmy byli nim zainteresowani. Dbają o estetykę surowych marketów i starają się nas obsłużyć jak najlepiej. Podczas gdy my narzekamy na zimno w regałach gdzie zastosowane jest chłodnictwo, oni przemierzają je kilka razy dziennie układając jogurty. Jaki więc jest wstyd w tej pracy? W pracy, która daje nam możliwość wygodnych i szybkich zakupów? Ludzie śmieją się i pogardzają przedstawicielami zawodów takich jak ten. Jednak czy nie są to prace najbardziej potrzebne w dobie pogłębionego konsumpcjonizmu?

Powinniśmy być wdzięczni każdej osobie sprzątającej, kelnerce czy kelnerowi, pracownikowi marketu jak i osiedlowego sklepu. Bez nich nie moglibyśmy iść na zakupy i przebierać w rozstawionych towarach. Żadna praca nie hańbi jak brzmi powiedzenie, pamiętajmy o tym.

Czytaj więcej na: ktd-poznan.pl