Wspaniała i wydajna agrowłóknina

Wspaniała i wydajna agrowłóknina

Każdy rolnik przetrzymujący słomę na wolnym powietrzu, pod gołym niebem spotyka się z problemem odpadu na tle wilgoci, ale czy trzeba się na to godzić? Istnieje wiele metod zapobiegania zawilgoceniu pryzm słomy, ale która z nich jest najlepsza i najwydajniejsza?

Agrowłóknina, sposób na deszcz i wilgoć

agrowłóknina do przykrywania słomyDeszcz to główna przyczyna pogarszania jakości słomy, przechowywanej w pryzmach wolnostojących. Woda z opadów wsiąkając w baloty czy snopy, powoduje wzrost wilgotności, której to wysoki poziom utrzymujący się przez dłuższy czas może prowadzić do gnicia lub zagrzybienia. Płyn rzadko jest w stanie spenetrować głębsze warstwy balotu, ale wierzchnie warstwy mogą przesiąkać na głębokość nawet do 30 cm. Nawet jeśli woda zdąży odparować to słoma taka jest gorszej jakości oraz zwiększa się jej podatność na kolejne przesiąknięcia i zagrzybienie. Przy eksploatacji takiego surowca należy się spodziewać konieczności odrzucenia zewnętrznej warstwy co wiąże się z oczywistymi stratami. W przypadku użycia takiej słomy jako ściółki, zwiększa się ryzyko grzybiczych chorób układu oddechowego, oraz wzrostu problemów z płodnością zwierząt z pomieszczeń , w których jest wykorzystywana. Idealnym rozwiązaniem wydaje się agrowłóknina do przykrywania słomy. Produkt ten idealnie chroni pryzmy przed deszczem  oraz innymi szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Największą jednak zaletą oraz przewagą włókniny nad różnego rodzaju plandekami jest fakt „oddychania” słomy pod spodem. W przeciwieństwie do innych okryć, które chroniąc przed wilgocią z zewnątrz, zatrzymują już istniejącą wewnątrz, agrowłóknina pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, co za tym idzie, pozwala słomie się wietrzyć. Mimo sporej ceny można ją wykorzystywać wielokrotnie, z takiej roli najlepiej sprawdza się wytrzymała agrowłóknina do przykrywania słomy. Jest odporna na większość warunków atmosferycznych i spokojnie wytrzyma kilka sezonów.

W naszym kraju, gdzie pogoda jest bardzo nieprzewidywalna i zmienna, dobrej jakości okrycie takie jak agrowłóknina jest nieocenionym środkiem o zachowaniu dobrej jakości słomy. Jest to zdecydowanie zakup wart rozważenia.