Terapia psychologiczna pomagająca w leczeniu natręctw

Terapia psychologiczna pomagająca w leczeniu natręctw

 

Na Zachodzie chodzenie na tzw. kozetkę do psychologa jest całkowicie normalne, nikt się tego nie wstydzi. W Polsce jednak nadal pokutuje obraz konsultacji psychologicznej, a już na pewno psychiatrycznej. Wiadomo, że jest z tym coraz lepiej, bo o problemach psychicznych mówi się więcej w telewizji i innych mediach.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli powtarzanie czynności

dobry psycholog krakówDo zaburzeń psychicznych, które wymagają psychoterapii należą z pewnością zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Są to zaburzenia, które polegają na obsesyjnym wykonywaniu konkretnych czynności tylko po to, by się uspokoić, uniknąć czegoś, co miałoby nadejść, gdyby czynność nie została wykonana. Najbardziej powszechnym zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym jest częste mycie rąk. Osoby z takim zaburzeniem potrafią myć ręce nawet kilkadziesiąt razy dziennie, po każdej czynności. Wynika to ze strachu przez zanieczyszczeniami, zakażeniem bakteriami, wirusami, grzybami, zarażeniem pasożytami. Takie osoby wykazują też skłonności do hipochondrii. Z pewnością dobry psycholog kraków poradzi sobie z takim problemem, ale jeśli jest on bardzo zaawansowany, lekarz psychiatra może przepisać leki, które uwolnią chorego od natręctw. Natręctwa niekoniecznie muszą być tylko czynnościami, które chory wykonuje co jakiś czas. Równie dobrze mogą to być natrętne myśli – np. o zrobieniu komuś bliskiemu krzywdy lub zrobieniu krzywdy samemu sobie.

Każdy psychoterapeuta uspokoi jednak chorego, bo nigdy nie zdarza się, by osoba z takim zaburzeniem była zdolna do czegokolwiek, co pojawia się w w najczarniejszych myślach. Takie natrętne myśli wynikają z napięcia psychicznego. Napięcie jest rozładowywane właśnie w ten sposób – w postaci różnych natręctw, które mają chorego teoretycznie uspokoić. Osoba z natręctwami powinna jak najszybciej skorzystać z terapii.