Studia podyplomowe dla plastyków

Studia podyplomowe dla plastyków

Jako artystka mam bardzo dużo wolnego czasu. Przygotowanie wystawy nie zajmuje mi zbyt dużo czasu, w związku z czym postanowiłam sobie znaleźć nowe obowiązki. Zdecydowałam się, że chciałabym nauczać w szkole, jednak dyplom z Akademii Sztuk Pięknych w żaden sposób nie dawał mi takiej możliwości. Dyrektor szkoły, z którą się skontaktowałam polecił mi jednak studia podyplomowe.

Przygotowanie do nauczania plastyki

nauczanie plastyki studia podyplomoweMuszę przyznać, że jeżeli chodzi o nauczanie plastyki studia podyplomowe są dosyć specyficzne. Na studiach uzyskałam wiedzę, jak pracować z poszczególnymi grupami wiekowymi. Dowiedziałam się, że samo wykonywanie zajęć artystycznych na lekcjach w żaden sposób nie zapewnia dzieciom odpowiedniego rozwoju. Na studiach bardzo duży nacisk kładło się na rozwój dziecka i pomoc poszczególnym osobom zarówno w rozwijaniu zainteresowań, jak i w uzyskaniu odpowiednich wyników, jeżeli chodzi o zdolności manualne. Jak się okazało wykonywanie odpowiednich zadań, które powinny był realizowane właśnie na zajęciach plastyki może mieć kolosalne znaczenie dla późniejszego rozwoju dziecka. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, jakie odebrałam na studiach podyplomowych jestem w stanie pomóc dzieciom w odkryciu swoich zdolności oraz pokazać w jaki sposób mogę wyrazić siebie poprzez sztukę. Bardzo przypadł mi do gustu fakt, że wiem teraz jak prawidłowo z dziećmi postępować i żadna sytuacja nie jest w stanie mnie zaskoczyć.

Studia podyplomowe z zakresu plastyki nie mają ze sztuką tak wiele wspólnego, jak mi się wydawało. Przekazują jednak istotną wiedzę na temat dziecięcej psychologii oraz sposobów w jaki powinno się pracować z dziećmi aby rozwijać ich zdolności manualne. Muszę przyznać, że studia były dla mnie bardzo odkrywczym przeżyciem, w związku z czym jestem bardzo zadowolona.