Sauna o najniższej wilgotności względnej na poziomie 20%

Sauna o najniższej wilgotności względnej na poziomie 20%

Sauna fińska jak sama nazwa wskazuje, ma swoje początki w Skandynawii. Obecnie ten rodzaj sauny rozpowszechniony jest na całym świecie. Pomimo tego że Skandynawia kojarzy się raczej z chłodem, to sauna fińska jest bardzo gorąca. Jest ona nazywana również sauną suchą.

Etapy korzystania z suchej sauny fińskiej

sauny fińskie - cennikJeszcze inni nazywają ją sauną szwedzką. Zanim udamy się do sauny fińskiej, warto wiedzieć, jak z niej poprawnie korzystać. Przed wizytą w takiej saunie należy się odpowiednio przygotować. Przydadzą się ręcznik i klapki. Najlepiej zabrać ze sobą kilka ręczników suchych. W niektórych miejscach można korzystać z saun fińskich nago, co jest jak najbardziej polecane. Jeśli chodzi o sauny fińskie – cennik, to można zbudować taką saunę już za kilkanaście tysięcy złotych. Saunę można umieścić w domu lub na zewnątrz budynku. Do sauny fińskiej wchodzi się na krótki okres czasu (ze względu na bardzo wysoką temperaturę, która panuje wewnątrz sauny). Po wyjściu z sauny należy wziąć chłodny prysznic. Następnie trzeba bardzo dokładnie wytrzeć swoje ciało do sucha, po czym ponownie wejść do sauny fińskiej. Po drugiej sesji w saunie powtarza się zabieg chłodnej kąpieli lub prysznicu. Do sauny wchodzi się trzy razy. Każda sesja powinna trwać od kilku do kilkunastu minut. Nie należy przesadzać z długością pobytu w saunie fińskiej, bo jak wiadomo, co za dużo to niezdrowo. Wilgotność w saunie fińskiej jest bardzo niska.

Zazwyczaj oscyluje ona w granicach ok. 20%. Właśnie dlatego nie jest to dobre miejsce dla osób, które cierpią na schorzenia układu oddechowego, alergie, schorzenia układu krążenia. Osoby z nadciśnieniem tętniczym również nie powinny korzystać z takiej sauny. Poza nielicznymi wyjątkami każdy może skorzystać z sauny suchej. Nie należy robić tego częściej niż 3 razy w tygodniu.