Rodzaje przetwornic napięcia

Rodzaje przetwornic napięcia

Konwerter mocy, często określany również jako przetwornica napięcia, jest przetwornikiem służącym do zmiany napięcia źródła energii elektrycznej. Dostępne małe, niedrogie przetwornice są odpowiednie do urządzeń małej mocy, takich jak np. golarki elektryczne. Do uzyskania większej mocy należy użyć transformatora. Przetwornicę napięcia można łączyć z innymi komponentami, aby utworzyć zasilacz.

Podział technologiczny przetwornic 

przetwornice xenonoweAby określić właściwy model przetwornicy napięcia lub transformatora o dużej wytrzymałości, którego potrzebujemy, najpierw musimy sprecyzować moc urządzeń elektronicznych lub urządzeń, z których zamierzamy korzystać. Informacje te można znaleźć na etykiecie producenta, która znajduje się z tyłu lub u dołu urządzenia, lub w sekcji specyfikacji w instrukcji obsługi. Jeśli jednak instrukcja jest skrócona lub nie możemy znaleźć watów na etykiecie urządzenia, spróbujmy znaleźć oznaczenie natężenia prądu, które można przekonwertować na waty, w celu wyboru odpowiedniej przetwornicy. Aby pomóc chronić cenną elektronikę przed nagłymi skokami napięcia, warto zainwestować w wysokiej jakości przetwornice xenonowe z wbudowanymi stabilizatorami napięcia. Tego typu przekładniki napięciowe utrzymują napięcie wyjściowe na stabilnym poziomie, niezależnie od tego, jak bardzo napięcie wejściowe się zmienia. Jeśli warunki powodują ekstremalne wahania napięcia, konwerter po prostu się wyłączy, zapobiegając uszkodzeniu sprzętu.

Pod względem technologicznym możemy podzielić przetwornice napięcia na dwie grupy. Pierwszą grupę można po prostu opisać jako klasyczne przetworniki (działające na zasadzie elektromagnetycznej lub elektromechanicznej), drugą grupę jako przetworniki elektroniczne (działające na zasadzie półprzewodników).