Rodzaje ogrodów: projektowanie ogrodów skalnych

Rodzaje ogrodów: projektowanie ogrodów skalnych

  • Post Author:
  • Post Category:Dom i ogród

Jesień to bardzo dobry czas na projektowanie ogrodów. To właśnie o tej porze roku najwięcej osób decyduje się na założenie ogrodu wokół domu. Obecnie istnieje wiele firm, które na co dzień zajmują się projektowaniem, a później wcielaniem tego projektu w życie.

Ogród skalny na dobrze nasłonecznionej skarpie

zakładanie ogrodów śląskTrzeba jednak pamiętać o tym, że jest wiele różnych rodzajów ogrodów i warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o tym, jaki ogród ma zostać zaprojektowany. Jednym z chętniej wybieranych typów ogrodów są ogrody skalne. Jak sama nazwa wskazuje, materiałem kształtującym wygląd takiego ogrodu jest kamień. Stanowi on również dobre nasadzenie roślin. Wbrew pozorom w ogrodach skalnych znajdują się nie tylko rośliny w typie skalniaków, ale znacznie więcej. Takie zakładanie ogrodów śląsk wcale nie trwa długo. Wystarczy kilka tygodni, by ogród był już w pełni ukształtowany. Zadaniem ogrodów skalnych jest naśladowanie środowiska górskiego. Można się więc spodziewać, że w takim ogrodzie znajdzie się wiele roślin charakterystycznych dla gór. Okazuje się, że takie ogrody zakładano już w XVII wieku. Wtedy w Europie pojawiły się pierwsze ogrody skalne, ale warto tutaj wspomnieć o tym, że takie ogrody znane już były bardzo dawno temu w Azji. Projekt ogrodu skalnego zawsze trzeba rozpocząć od wyboru właściwego miejsca. Jak można się spodziewać, najlepsze będą górki, skarpy, pochyły teren znajdujący się wokół tarasu.

Takie miejsca są zdecydowanie najlepsze do urządzania ogrodów skalnych. Miejsce dla ogrodu skalnego powinno być jak najlepiej nasłonecznione. Chodzi o to, by taki ogród oddawał w dużej mierze środowisko alpejskie. W ogrodach skalnych bardzo ważny jest drobny drenaż. Do drenażu idealnie nadają się łupki i odłamy skalne. Nie trzeba montować tutaj skomplikowanego systemu nawadniania.