Profilaktyczne badanie na obecność pasożytów w organizmie

Profilaktyczne badanie na obecność pasożytów w organizmie

  • Post Author:
  • Post Category:Zdrowie

Z racji tego, że pracuję jako technik weterynarii jestem narażona na różnego rodzaju choroby odzwierzęce. Wiadomo, że w kontakcie ze zwierzętami należy zachować ostrożność i często myć oraz dezynfekować dłonie, ale w praktyce nie zawsze to tak wygląda. 

Planowanie powiększenia rodziny-badanie na pasożyty

badanie na obecność pasożytówPo kilkuletniej praktyce w gabinecie weterynaryjnym postanowiłam z mężem powiększyć rodzinę. Aby rozpocząć staranie o potomstwo postanowiliśmy się profilaktycznie przebadać pod kątem różnego rodzaju chorób. Założyliśmy, że pójdziemy do lekarza ogólnego, tak aby nas pokierował na odpowiednie badania. Ja z racji specyfiki pracy jako technik weterynarii, zostałam wysłana na większą ilość badań w tym na badania na choroby odzwierzęce, które mogą mieć negatywny wpływ na ewentualną ciążę. Ku mojemu zdziwieniu otrzymałam również skierowanie na badanie na obecność pasożytów w układzie pokarmowym. Badanie na pasożyty wydaje się być owiane wielkim wstydem, ale z drugiej strony, przy ciąży pasożyty mogą narobić wielu szkód lub nawet doprowadzić do poronienia. Stąd postanowiłam swój wstyd przemóc i udać się na badanie. Okazało się, że będę miała pobieraną krew, gdyż skuteczność badania z kału jest o wiele mniejsza i zależy w dużej mierze od stadium rozwojowego, w jakim znajduje się pasożyt. Po badaniu krwi z niecierpliwością czekałam na wyniki. Wyniki pozytywny oznaczałby potrzebę leczenia silnymi lekami przeciwpasożytniczymi, i konieczne byłoby leczenie wszystkich członków rodziny. Na szczęście badanie próbki krwi jest bardzo dokładne i wyniki przychodzą szybko. Ulżyło mi gdy na badaniu zobaczyłam wynik negatywny. Oznaczało to, że mimo kontaktu z chorymi zwierzętami w gabinecie częste mycie rąk i dezynfekcja uchroniły mnie przed zarażeniem się pasożytami.

Każdy pracujący ze zwierzętami, oraz ludzie posiadający psy i koty, powinni regularnie badać się na obecność pasożytów w organizmie. Często zwykłe zmęczenie, brak apetytu czy apatię ignorujemy uważając, że jest to kwestia stresującego trybu życia lub ciągłego pośpiechu. A przyczyna złego samopoczucia może być inna.