Praktyczna maska przeciwsmogowa

Praktyczna maska przeciwsmogowa

 

Żyjemy w środowisku, które jest bardzo zanieczyszczone wszelkimi metalami ciężkimi i substancjami smolistymi oraz spalinami. Takie powietrze jest wręcz trujące dla człowieka, dlatego warto się przed nim chronić w miarę możliwości.

Kiedy zakładać maskę przeciwsmogową?

maska przeciwsmogowaNajwiększe zanieczyszczenie powietrza występuje w sezonie grzewczym, kiedy każdy z nas ogrzewa mieszkania i domy. W dużych miastach, w tym czasie jest czasem tak duże zanieczyszczenie powietrza, że zaleca się nie wychodzenie z domu, a jeżeli już musimy z niego wyjść, to konieczna jest maska przeciwsmogowa. Jest ona najczęściej wykonana z miękkiej bawełny lub elastycznego neoprenu, a wewnątrz posiada specjalny filtr antysmogowy. Dostępne są przeważnie dwa modele filtrów, N99 i N95. Wyłapują one z powietrza większość pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz wirusy. Ich noszenie pozwala na skutecznie zabezpieczenie się przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza, ale pod warunkiem, że będą właściwie noszone, czyli muszą dobrze przylegać do twarzy. W przeciwnym wypadku, do środka będzie się dostawać  zanieczyszczone powietrze , więc nie będziemy chronieni. W wielu sklepach dostaniemy maski przeciwsmogowe w kilku rozmiarach oraz w wielu wielu fasonach. Są dostępne maski dla dzieci, dorosłych, seniorów i osób aktywnych fizycznie. Przeważnie nosi się je w sezonie jesienno – zimowym, kiedy panuje największe zanieczyszczenie. Wymiennym elementem w całej masce jest filtr, który starcza na dwadzieścia – trzydzieści godzin.

Koniecznie trzeba pilnować regularnej wymiany filtrów na nowe, ponieważ po upływie zalecanej zdatności do użytku, staje on mało wydajny i nie spełnia swojej roli. Za dobrą maskę przeciwsmogową trzeba zapłacić przynajmniej osiemdziesiąt pięć złotych, plus wymienne filtry.