Pomoc psychologiczna rodzinie

Pomoc psychologiczna rodzinie

W dzisiejszym świecie, w którym każdy człowiek ma coraz mniej czasu na spokojną rozmowę istnieje większe prawdopodobieństwo powstania sytuacji konfliktowej. Nie chodzi tutaj tylko o sytuacje konfliktowe w miejscu pracy, ale także o takie, które powstają w obrębie rodziny. Z uwagi na zwiększoną ilość tego rodzaju sytuacji powstają ośrodki, w których rozwiązuje się tego rodzaju sytuacje.

Metody rozwiązywania konfliktów rodzinnych

ustawienia rodzinne warszawaRozwiązywanie konfliktów rodzinnych odbywa się poprzez wspólne, bądź osobne sesja skonfliktowanych stron ze specjalistą zwanym psychologiem rodzinnym. Istnieje wiele różnych metod radzenia sobie z tymi sytuacjami. Do najpopularniejszych z nich należą długie rozmowy o konflikcie i powodach jego powstania. Jest to bez wątpienia proces niezwykle długi oraz czasochłonny nie zawsze przynoszący dobre rezultaty. Znacznie bardziej nowatorską metodą jest rozwiązywanie konfliktów za pomocą ustawień systemowych. Ustawienia systemowe, zwane też rodzinnymi są oparte nie tylko na rozmowie, ale także na wcieleniu się przez psychoterapeutów w role skłóconych stron. O popularności tej metody świadczą wyniki wyszukiwania w internecie. Wyszukiwarka najczęściej wskazuje hasła takie jak ustawienia systemowe, czy też ustawienia rodzinne Warszawa. Świadczy to nie tylko o dużej liczbie osób, które potrzebują fachowej pomocy, ale także o zaspokojeniu tego popytu przez rynek.

W związku z tym, że zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi wzrasta w Polsce powstaje coraz więcej gabinetów, czy poradni świadczących doraźną pomoc psychologiczną skonfliktowanym rodzinom. Oczywiście ustawienia systemowe można śmiało wykorzystywać także w innych sytuacjach konfliktowych np. w pracy, w której to bardzo często dochodzi do większej ilości konfliktów niż w obrębie rodziny.