Pięćdziesiąt odcieni ogrodu

Pięćdziesiąt odcieni ogrodu

 

Założenie i utrzymanie ładnego ogrodu wydaje się jeszcze trudniejsze niż zaprojektowanie całego wnętrza domu. Dom w końcu projektuje się raz na przynajmniej kilka lat, a ogród może w jakimś stopniu zmieniać się co roku.

Dlaczego potrzebujemy projektu ogrodu?

projektowanie nowoczesnych ogrodówTrzeba brać pod uwagę rozmieszczenie roślin w związku z ich wymaganiami co do ilości światła i wody, wiatru, jakości i PH gleby czy preferowanych temperatur. Niektóre rośliny rosną lepiej w sąsiedztwie pewnych gatunków, a marnieją przy innych. Pod uwagę trzeba brać także rozrastanie się systemu korzeniowego drzew i krzewów, które po kilku lub kilkunastu latach mogłoby w pewnych sytuacjach stanowić problem. W skrócie, aby zaprojektować ładny ogród trzeba mieć sporo wiedzy, a także umiejętności związane z doborem kolorystyki czy stylu. Inaczej będzie wyglądać ogród angielski, inaczej japoński, a jeszcze inaczej typowy ogród francuski. Z powyższych powodów coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów od zakładania ogrodów. Nie ma w tym nic złego, projektowanie nowoczesnych ogrodów nie jest dla każdego. Lepiej, aby zajął się tym specjalista w tej dziedzinie, który będzie potrafi zaprojektować interesujący ogród oraz w ciekawy i kreatywny sposób wykorzysta elementy otoczenia, by uczynić całość jeszcze ciekawszą. Dobry projektant jest w stanie stworzyć projekt, który uwzględnia ukształtowanie terenu, rozmieszczenie wody i elektryczności na działce, obecność np. starych drzew, a także ograniczenia, jakie narzuca obecność małych dzieci lub zwierząt w domu. Pomimo nich, potrafi stworzyć przynajmniej kilka różnych wersji projektu, uwzględniających różne rozwiązania i potrzeby swoich klientów.

Ważne, aby brał pod uwagę różne style ogrodów. Nie tylko nowoczesne, ale też bardziej klasyczne. Dzięki temu każdy ogród z jego projektu będzie naprawdę wyjątkowy i niepowtarzalny.