Parametry silników elektrycznych

Parametry silników elektrycznych

W przemyśle stosowanych jest wiele urządzeń i maszyn, których zadaniem jest umożliwienie sprawnego realizowania procesów. Do ich zasilania niezbędne są odpowiednie media, które wprawią je w ruch. Może to być zarówno powietrze czy woda pod odpowiednim ciśnieniem jak i również prąd. Ten ostatni jest najczęściej wykorzystywany ze względu na łatwe jego przetwarzanie na inne postacie.

Jak działa silnik elektryczny?

silniki elektryczneJest to niezwykle wygodne dla projektanta. Do napędu elementów wykonawczych najczęściej stosowane są silniki elektryczne na 230 lub 400 V AC. Umożliwiają one wprawienie w ruch obrotowy takich elementów jak chociażby mieszadła. Do ich najważniejszych parametrów zaliczyć można między innymi: moc, prędkość obrotową wału czy prąd znamionowy. Ten ostatni jest szczególnie ważny z punktu widzenia doboru zabezpieczeń. Podczas rozruchu silnik pobiera bowiem znacznie wyższy prąd, który może być nawet 8 razy większy niż wartość znamionowa. Silniki elektryczne świetnie sprawdzają się również do napędzania różnego rodzaju przenośników. Dzięki nim możliwe jest wykonanie wielu zadań, które normalnie byłyby niemożliwe. Jest to niezwykle istotne dla funkcjonowania całego zakładu w sposób niezawodny i bezpieczny. Warto wspomnieć, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań w tym zakresie. Klient może dzięki temu wybrać model najbardziej mu odpowiadający pod kątem parametrów technicznych oraz gabarytów czy sposobu montażu.

W przypadku bardziej skomplikowanych układów należy zlecić dobór odpowiednim firmom usługowym, które będą w stanie oszacować potrzebną moc, obroty oraz wykonać poprawny montaż. Jak widać obecnie bardzo ważnym zagadnieniem jest wydajne przetwarzanie energii. W zakładach przemysłowych najczęściej dochodzi do przetwarzania energii elektrycznej w mechaniczną i odwrotnie. Dzięki temu może funkcjonować cała masa urządzeń i procesów.