Oferta filtrów w sklepach z akcesoriami akwarystycznymi

Oferta filtrów w sklepach z akcesoriami akwarystycznymi

W wielu sklepach zoologicznych (zarówno stacjonarnych jak i internetowych) można znaleźć akcesoria akwarystyczne. Istnieją nawet osobne sklepy, które specjalizują się w sprzedaży takich akcesoriów. W akwarium na pewno niezbędne jest zastosowanie odpowiednich filtrów.

Wydajność filtrów ze sklepów z akcesoriami akwarystycznymi

sklep z akcesoriami akwarystycznymiWybór wśród tych urządzeń jest jednak spory. Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób zamontować filtr. Jeśli chodzi o filtr wewnętrzny, to tutaj nie ma większego problemu – montuje się go za pomocą przyssawek po wewnętrznej stronie akwarium. Filtry kaskadowe umieszcza się na zewnątrz po jednej stronie – przy górnej krawędzi akwarium (żeby możliwe było bezproblemowe odprowadzenie rurek do wody). W przypadku filtrów kubełkowych konieczny jest montaż pod zbiornikiem. W nich używa się często wkładów do filtracji biologicznej, węgla aktywnego i nie tylko. Taki sklep z akcesoriami akwarystycznymi na pewno będzie miał w swojej ofercie wszystkie wyżej wymienione rodzaje filtrów. Oczywiście filtr trzeba dostosować do objętości akwarium. Istnieje specjalny wzór, który pozwala obliczyć wydajność filtra do akwarium. Wystarczy pomnożyć pojemność akwarium przez 3. Jeśli zarybienie nie jest liczne, to należy pomnożyć pojemność przez 2. Chodzi o to, by cała woda w akwarium została przepompowana przynajmniej raz w ciągu jednej godziny. Warto wspomnieć tutaj o przykładowych filtrach dostosowanych do pojemności akwarium.

W zbiorniku 25l należy skorzystać z filtra oczyszczającego od 30 do 90l wody w ciągu jednej godziny. W przypadku zbiorników 54l trzeba użyć filtra czyszczącego 65 do 195 litrów w godzinę. Duże zbiorniki o pojemności 112l potrzebują filtra oczyszczające 134 do 402 litrów w ciągu godziny. Filtrów nie należy czyścić pod bieżącą wodą kranową, ale zawsze wodą z akwarium.