Odzież odpowiednia dla ogrodnika

Odzież odpowiednia dla ogrodnika

 

Praca w ogrodzie, wśród zieleni i kwiatów, to dla wielu osób świetny sposób na relaks i wyciszenie po całym dni lub tygodniu innej pracy. To też doskonały sposób na ubrudzenie bądź nawet zniszczenie ubrań, które lubimy, więc warto zaopatrzyć się w odzież, która została stworzona do pielenia grządek, przycinania żywopłotu i flancowania sadzonek.

Wybór odzieży do pracy w ogrodzie

odzież ogrodniczaPierwszym skojarzeniem jeśli chodzi o odzież do pracy w ogrodzie będą z pewnością ogrodniczki. Swoimi korzeniami sięgają do XVIII wieku, jednak były wtedy przede wszystkim strojem dla amerykańskich żołnierzy. Z czasem upowszechniły się, a różne kolory przeznaczono dla różnych grup zawodowych – klasyczny niebieski był kolorem dla pracowników fizycznych. Dziś ogrodniczki z jeansu lub innego grubego materiału to doskonały wybór. Są wygodne, trwałe, wiele modeli posiada mnóstwo przydatnych kieszonek na niezbędne narzędzia. Jako odzież ogrodnicza są niezastąpione. Inny ważny element to rękawiczki. Do większości prac w ogrodzie wystarczą nam lekkie, przewiewne, podgumowane rękawiczki, doskonałe w niemal każdej sytuacji. Nie zapominajmy też o ochronie głowy przed słońcem bądź wiatrem. Do letnich prac w ogrodzie nadaje się zwykła czapka z daszkiem czy materiałowy kapelusik, a jeśli chcemy wyglądać bardziej retro – słomkowy kapelusz. Uzupełnienie odzieży ogrodniczej to buty. Powinny być one dość solidne, wygodne, na tyle grube, by spadające na stopę narzędzia ogrodnicze czy wiadro nie zrobiły nam krzywdy. Powinny też usztywniać kostkę.

Jeśli wychodzimy do ogrodu tylko na chwilę, po trochę świeżych owoców bądź ziół, albo świeże warzywa z grządki, to nie ma potrzeby przebierać się w cały roboczy strój. Na zwykłe ubranie wystarczy narzucić ogrodniczy fartuch, długi i raczej sztywny, który uchroni naszą zwykłą odzież przed poplamieniem sokiem czy zadrapaniem od kolców albo gałązek.