Nowoczesne frezarki sterowane numerycznie

Nowoczesne frezarki sterowane numerycznie

Technologia sterowania numerycznego i komputerowego NC i CNC daje praktycznie nieskończone możliwości obróbki metalu. Dzięki niej bez większego problemu możemy uzyskać dowolne kształty elementów, które posłużą później do produkcji nowych przedmiotów i urządzeń. Popularnym obecnie sposobem obróbki metalu jest frezowanie.

Sterowanie komputerowe zwiększa jakość wyrobów.

używane frezarki cncFrezarką nazywamy obrabiarkę przeznaczoną do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych, takich jak rowki, gwinty i koła zębate. Rolę narzędzia roboczego stosowanego we frezarce spełnia frez. Jest to wieloostrzowe narzędzie skrawające o ruchu obrotowym. Oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Pod względem budowy frezarki dzielimy na pionowe, poziome i uniwersalne oraz frezarki o specjalnym zastosowaniu, na przykład frezarki do drewna, gwintów i kół zębatych. Dzięki wyeliminowaniu sterowania manualnego osiąga się lepsze tempo pracy i znacznie większą precyzję obróbki. Do pozostałych zalet należy zaliczyć również wysoką dokładność, która przekłada się wyższą jakość gotowych wyrobów metalowych. Wykorzystanie urządzeń sterowanych numerycznie ogranicza zużycie obrabianego materiału i zwiększa bezpieczeństwo operatora, dlatego w codziennej pracy tak często znajdują zastosowanie używane frezarki cnc do obróbki metalu. Głównym celem frezowania jest oddzielenie mniejszych skrawków metalu, tak zwanych wiórów od większego elementu aż do momentu osiągnięcia oczekiwanego kształtu.

Podsumowując, dzięki wykorzystaniu frezarek cnc możliwa jest przede wszystkim optymalizacja pracy. Bardzo ważna jest także wysoka dokładność tych maszyn, ponieważ przekłada się ona w bezpośrednim stopniu na wysoką jakość uzyskiwanych wyrobów metalowych. W zakładach wykorzystujących komputerowo sterowane obrabiarki wzrasta wydajność, a to przekłada się na wyższe zyski.