Niezbędna dla zdrowia wentylacja

Kiedyś obowiązywała zasada unikania przeciągów. Uważano, że przebywanie w przeciągu powietrza jest przyczyną wielu chorób. Pomieszczenia wietrzono rzadko i niechętnie. Często następowało przegrzanie, szczególnie małych dzieci, co powodowało wiele schorzeń. Na szczęście te przesądy są już poza nami. Teraz wiemy, że bardzo ważne jest wietrzenie pomieszczeń.

Wietrzenie nie tylko mieszkania

wentylator do chlewniWietrzenia wymagają wszystkie zamknięte pomieszczenia. Zróżnicowana jest częstotliwość i forma wietrzenia. A wietrzenie wymuszają specjalne urządzenia, czyli wentylatory. Oczywiście jest cala rodzina wentylatorów. Są różnej wielkości i różnej mocy, a co za tym idzie różnego przeznaczenia. W dużym wyborze są wentylatory pokojowe, ale są również przeznaczone do innych do innych pomieszczeń, np. wentylator do chlewni. Pomieszczenia hodowlane wymagają szczególnie wentylacji, gdyż zwykle są mocno zagęszczone. Wentylatory w chlewni montuje się najczęściej pod stropem na bocznych ścianach. Urządzenie te mają szerokie łopaty, które mieszają powietrze, co daje właściwą cyrkulację. Oprócz wentylatorów, stosuje się naturalny przewiew chlewni, poprzez otwarte drzwi z obu stron pomieszczenia. Wietrzenie hodowlanych pomieszczeń ma istotny wpływ na zdrowie i jakość hodowlanych zwierząt. Jest jeszcze opcja wietrzenia dachowego. Ten system instaluje się najlepiej podczas budowy chlewni.

Obserwuje się wzrost zapotrzebowania na wentylatory. Nie są to urządzenia zbyt skomplikowane i trudne do zainstalowania. Można je zamontować bez konieczności zatrudniania specjalistów, więc wzrasta popyt, a co za tym idzie podaż. Na rynku tradycyjnym i internetowym jest sporo ofert na wentylatory. Oferty nie są zbyt zróżnicowane, bo, ani pod względem jakości, ani wyglądu nie ma zbyt wiele opcji tego urządzenia.