Niezastąpione ciepło kominkowe

Niezastąpione ciepło kominkowe

Trudno wyobrazić sobie dom wolnostojący bez kominka w salonie. Nic tak nie zachęca do spędzenia wolnego czasu wtulonym w fotel, z ciekawą książką, w cieple i w blasku ognia, płynących z kominka. Tak więc piece kominkowe mają renesans i zajmują poczesne miejsce na rynku grzewczym. Producenci prezentują szeroki wachlarz wyrobów.

Czy ogrzewanie kominkowe jest tanie?

tanie piece kominkoweTradycyjne piece kominkowe robione są z kafli ceramicznych. Mają one żeliwny lub wykonany z blachy kotłowej wkład paleniskowy. Współczesne piece kaflowe posiadają system regulacji dopływu powietrza i system rozprowadzania ciepła. Można także nabyć piec kaflowy z wymiennikiem wodnym. W domach energooszczędnych, w połączeniu z systemem solarnym, mogą stanowić główne zródło ciepła. Tanie piece kominkowe wykonane są z żeliwa lub stali.  Piece żeliwne, to piece typu koza, zaś piece stalowe, dzięki pewnej giętkości tego materiału, mogą mieć różne, nowoczesne kształty. Zważywszy, że w większości tych urządzeń grzewczych paliwem jest suche drewno, można przyjąć, że ogrzewanie kominkowe jest względnie tanie. Największe oszczędności można uzyskać, mając piec kaflowy z wymiennikiem wodnym. Można go wykorzystać nie tylko w sezonie grzewczym do ogrzewania całego domu, ale również poza tym sezonem, do ogrzewania wody w domu i basenie. W każdym przypadku, kominek w domu, to nie tylko ciepło, lecz ciepła atmosfera, łagodność i urok płomieni ognia. Ognia nie groźnego, bo osłoniętego szklaną taflą.

Kominek łagodzi obyczaje i wycisza. Zalety tego „ogrzewacza” były znane od dawna. Świadczy o tym piękno i artyzm kominków i pieców kaflowych, w zachowanych, historycznych dworach i pałacach. Nie rzadko były głównym elementem dekoracyjnym wnętrza. Nie dziw więc, że właśnie mają swój renesans.