Motoryzacja na świecie

Motoryzacja na świecie

Człowiek od dawna marzył o urządzeniu, które umożliwi przemieszczanie się z miejsca w miejsce. Chcąc zastąpić własne nogi i konie, wymyślił najpierw samochód na parę, a następnie pojazd ze silnikiem spalinowym. Z czasem, kiedy samochody i motocykle weszły do seryjnej produkcji, powstało ich tak wiele, że musiał powstać także system identyfikacji tych maszyn.

Numer identyfikacji pojazdu

tabliczki znamionowePod koniec dwudziestego wieku, wynalezienie samochodu z silnikiem spalinowym zrobiło ogromne wrażenie na ludziach. Podobnie było z motocyklem. Oba te urządzenia usprawniły komunikację pomiędzy ludźmi, miastami, czy państwami. Początkowo na samochód czy motocykl pozwolić mogło sobie niewiele osób. Były bowiem bardzo drogie i kosztowne w utrzymaniu. Nie każdego było stać na ten wynalazek, ale każdy o nim marzył. Z biegiem czasu, kiedy produkcja motocykli i samochodów weszła na taśmę i pojawiło się ich dużo, producenci wymyślili patent, który miał identyfikować dany pojazd i być jego zabezpieczeniem antykradzieżowym. Mowa tutaj oczywiście o numerze VIN pojazdu. Każdy samochód, czy motocykl posiada tabliczki znamionowe, gdzie zawarte są podstawowe informacje o konkretnym egzemplarzu maszyny. Znajdziemy tam pojemność silnika, model, pojemność, numer VIN, a także nazwę producenta. Tabliczki znamionowe są niezbędne podczas rejestracji pojazdu. Na przeglądzie rejestracyjnym z takiej tabliczki są spisywane istotne do zarejestrowania dane. Kiedy nasz pojazd takowej nie posiada, możemy mieć podejrzenie, że pochodzi z nielegalnego źródła. Złodzieje samochodów i motocykli często pozbywali się tabliczki znamionowej, żeby zatrzeć ślady kradzieży.
Podczas kupna pojazdu, czy to motocykla, czy samochodu, czy innej maszyny samojezdnej musimy zwrócić uwagę na tabliczkę znamionową. Jest ona bowiem niezbędna do rejestracji i legalnej eksploatacji pojazdu.