Każdy może być wolontariuszem

Każdy może być wolontariuszem

Wolontariusz może być każdy z nas, trzeba tylko chęci, ale przede wszystkim czasu. Można być wolontariuszem, który pomaga osobom starszych, czy chorym dzieciom, a można bardziej poświęcić swoje życie, swój czas wolny i stać się wolontariuszem misyjnym. Jaka jest różnica, jakie dokładnie zobowiązania i jaki rodzaj pomocy? Co tak naprawdę możemy zrobić dobrego wyjeżdżając na misje, jak możemy pomagać?

Misje są bardzo wymagające

wolontariat misyjnyMisje to już kolejna etap, to trudne wyzwanie, bo trzeba poświęci nie swój czas po pracy, kilka godzin w tygodniu, ale jakąś część całego swojego życia. Trzeba wiedzieć, że wolontariat misyjny zabierze nam czas i energie, sprawi, że być może nawet zwątpimy w świat i sprawiedliwość, jeżeli zobaczymy biedę, która panuje wokoło nas. Pamiętajmy, że to nie jest ładne, że nie jest proste, ale jest piękne i wspaniałomyślne. Dobrze, gdyby było wielu chętnych ludzi gotowych poświęcać się dla innych, ale tak nie jest, jesteśmy niestety trochę egoistyczni w tym naszym całym życiu, żyjemy w pięknych kokonach pieniędzy i własnych potrzeb i nie widzimy, jak inni ludzie są biedni i jak im potrzebna jest pomoc. Najważniejsze, żebyśmy mieli świadomość biedy innych ludzi, ich tragedii osobistych, abyśmy mieli świadomość, że nie wszyscy żyją tak dobrze jak my, że niektórzy potrzebują pomocy, a my tę pomoc przecież moglibyśmy im ofiarować.

Nie każdy potrafi być na tyle empatyczny, żeby wczuć się w życie innych ludzi, wyobrazić je sobie wraz ze wszystkimi jego przeciwnościami i problemami, ale jeżeli potrafimy patrzeć na innych ludzi, na ich biedę, to patrzmy nie będąc obojętnymi, przejmujmy się losem innych, pomagajmy, w końcu wszyscy jesteśmy mieszkańcami tej samej planety, naszej planety, która jest naszym wspólnym domem.