Jak skutecznie i humanitarnie odstraszyć jaskółki?

Jak skutecznie i humanitarnie odstraszyć jaskółki?

Co czyni nasz świat piękniejszym? Oczywiście przyroda. To co otacza nas dookoła, to co daje, a nie zabiera. Wielu ludzi zapomina o tym, że oprócz psów i kotów istnieją również inne zwierzęta. Udomowiliśmy tak bardzo te dwa gatunki, że zwykła żaba czy wrona już dla nas zatraciły swój charakter zwierzęcy.

Odstraszaj jaskółki! – nie zabijaj, nie niszcz gniazd

odstraszanie jaskółekGotujemy zupy z rekina, przejeżdżamy żaby po asfalcie, a dzieci uczymy z procy strzelać do gołębi. Otóż moi drodzy. Te powyższe to też zwierzęta. Też czują i żyją. Przeszkadza Ci jaskółcze gniazdo? Odstrasz jaskółkę – nie zabijaj. Może w gnieździe są już małe? Jeśli nic nie wywiera na Tobie presji – poczekaj aż małe wylecą z gniazda i zabezpiecz teren by ponownie nie zrobiły tego samego. Czy wiesz ile jest metod, które nie krzywdząc zwierząt, płoszą je? Wpisz w wyszukiwarce „odstraszanie jaskółek„. Zobacz wyniki: kolce, siatki, spirale, odstraszacze dźwiękowe… To wszystko daje możliwości byśmy my jako gatunek ludzki nie zabijali innego gatunku, jeśli nie zachodzi taka potrzeba. Jaskółki są u nas tylko pół roku. Ich gniazda są absolutnie wykluczone w miejscach jakiekolwiek produkcji, ale jeśli masz starą szopę, albo balkon to może po prostu je odstrasz? Nie trzeba nikogo przekonywać, że jaskółka to też zwierzę. Każde zwierzę potrzebuje domu – jeśli skorzystasz ze spirali, która uniemożliwi jaskółce stworzenie gniazda przy Twoim dachu, odleci. Poszuka innego miejsca. To nie są duże pieniądze – gwarantuję, że mniejsze niż wydane na sprzątanie po odchodach.

Nie zachwycajmy się tylko przyrodą – szanujmy ją też. Bo jeśli człowiek zatraci swoje człowieczeństwo to zostanie tylko zwierzęciem. To nasze sumienia odczucia moralne odróżniają nas właśnie od zwierząt. Troszczmy się o ten świat, bo kto inny ma to zrobić?