Jak ochronić płaski dach przed przeciekaniem?

Jak ochronić płaski dach przed przeciekaniem?

Świetliki to elementy konstrukcji dachowej, których rolą jest zapewnienie właściwego i równomiernego oświetlenia wnętrza budynków. Ich dodatkowe funkcje to również naturalna wentylacja, oraz odprowadzanie ciepła i dymu podczas wybuchu pożarów. Świetliki mają jednak bardzo ważną wadę, jaką jest słaba szczelność, szczególnie w trakcie intensywnych opadów deszczu czy śniegu.

Jak zapewnić pełną szczelność pokryć dachowych?

uszczelnianie świetlikaNieszczelne dachy to bardzo poważny problem, z którym trudno poradzić sobie bez nalezienia jego bezpośredniej przyczyny. Głównym powodem braku szczelności są oczywiście dziury lub ubytki w pokryciu dachowym, zbyt niskie nachylenie ale także obecność tak zwanych świetlików dachowych. Są one montowane aby zagwarantować odpowiedni poziom nienaświetlenia wnętrz budynków, zwłaszcza w przypadku dachów płaskich. Jednocześnie przez to, że stanowią pewnego rodzaju wyłom, lub słabszy punkt poszycia dachowego, występuje tu problem z zachowaniem odpowiedniej szczelności. Dlatego ważne jest, aby uszczelnianie świetlika wykonać z należytą dokładnością i przy użyciu najlepszych dostępnych na rynków materiałów uszczelnieniowych. Bardzo dobry pomysłem jest wykorzystanie płynnych tworzyw do wykonania hydroizolacji tych wrażliwych miejsc. Pokryją one miejsca najbardziej narażone na nieszczelność równą warstwą substancji, która doskonale ochroni powierzchnię przed wnikaniem w nią wilgoci, a tym samym przed przeciekaniem.

Istotne jest to, aby proces został wykonany z należyta dokładnością, gdyż woda ma umiejętność odnajdywania słabszych punktów, a nawet jedno słabiej ochronione miejsce może skutkować poważnymi problemami z przeciekającym dachem. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami wykonać właściwie hydroizolacji, można wynająć firmę, która wykona nam tę usługę z odpowiednią starannością.