Historia z wakacji – jazda na koniu i bryczesy

Historia z wakacji – jazda na koniu i bryczesy

Oglądanie tego co czasem dzieje się w stadninach przyprawia mnie o dreszcze. Ludzie kompletnie nie wiedzą, jak korzysta się z akcesoriów jeździeckich. Nieraz widzę, jak ludzie dosiadają konia, na którym czaprak jest mocno zużyty.

Bryczesy i inne akcesoria

bryczesy damskieNie rani on jeszcze co prawda zwierzęcia, ale niestety jest to już na tyle zużyty, że powinien zostać zmieniony. Co prawda to prawda – czaprak nie należy do rzeczy tanich. Ale jeśli ktoś decyduje się na jeździectwo, to powinien liczyć się z tym, że nie jest to tanie hobby. Tak samo ochraniacze dla koni – można kupić coś taniego, ale wówczas jeśli koń upadnie, to może być to dla niego bardzo bolesnym doświadczeniem. Znacznie lepiej jest wydać trochę więcej, kupić znacznie wyższej jakości ochraniacze dla konia i mieć pewność, że nawet jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli, to i tak koń będzie bezpieczny. Nie wyobrażam sobie, bym miał kupować najtańsze akcesoria jeździeckie – przecież ani to bezpieczne, ani na dłuższą metę rozsądne. Każdy koń prędzej czy później się przewróci – chyba każdemu zależy na tym, by w momencie upadku niczego poważnego sobie nie zrobił. Cieszy mnie ogromnie fakt, że z każdym kolejnym rokiem rośnie świadomość ludzi w tym zakresie – jeszcze do niedawna atrakcyjnie wyglądające bryczesy damskie u niektórych osób potrafiły być droższe od ochraniaczy – a przecież nie tędy droga. Bezpieczeństwo i komfort konia powinny być priorytetem dla każdego jeźdźca. W końcu co to za przyjemność z jazdy, jeśli koń cierpi z powodu źle dobranego czapraka, albo ze strachem, że jeśli upadnie, to może połamać sobie nogi przez nieodpowiednie ochraniacze dla konia.

Jeśli kupimy akcesoria jeździeckie z górnej półki to wówczas możemy być spokojni i z przyjemnością oddawać się jeździe konnej bez stresu i zmartwień dotyczących ewentualnych wypadków.