Dotacje do paneli fotowoltaicznych

Dotacje do paneli fotowoltaicznych

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej otrzymaliśmy miliardy złotych dotacji na różne cele, począwszy od infrastruktury, przez inwestycje w kapitał ludzki, rolnictwo i przedsiębiorczość na innowacjach kończąc. W ostatnim czasie dla Unii Europejskiej coraz ważniejsze jest działanie mające na celu ochronę środowiska.

Panele fotwoltaiczne są przyszłością wytwarzania prądu

panele fotowoltaiczneZ tego powodu coraz większa ilość dotacji dotyczy właśnie tego aspektu.
Dzięki nowym programom dotacji , które wprowadzono w ostatnich latach, mamy możliwość korzystania w szerszym zakresie z oze jako alternatywy dla rodzimych elektrowni węglowych. Dzięki temu ratujemy nasze środowisko, a jednocześnie zmniejszamy koszty utrzymywania naszego budynku mieszkalnego czy firmy. Pierwszy rodzaj dotacji przewiduje udzielanie preferencyjnych kredytów na zakup i montaż urządzeń, takich jak panele słoneczne, których zadaniem jest przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną. Celem preferencyjnego kredytu może być również własna elektrownia wiatrowa o odpowiednich parametrach montowana na potrzeby zarówno prywatne, jak i działalności gospodarczej. W związku ze zwiększeniem pomocy publicznej na tego typu urządzenia, fotowoltaika staje się coraz popularniejsza a ze wzrostem popytu maleje cena. Druga forma pomocy, to zwrot określonego procenta wartości poniesionych kosztów kwalifikowanych. W przypadku tej opcji musimy liczyć się z tym, że początkowo cały zakup będzie musiał zostać sfinansowany z naszej kieszeni, a dopiero po rozliczeniu otrzymamy zwrot pewnej kwoty. W ten sposób sprawdzone panele fotowoltaiczne możemy zainstalować o około trzydzieści do pięćdziesięciu procent taniej, niż w przypadku braku korzystania z pomocy publicznej.

Dotacje to również sposób na inwestycje w odnawialne źródła energii, jednakże temat ten jest na tyle obszerny, że można go poruszyć w osobnym artykule.