Dokąd na kolonie w Polsce?

Dokąd na kolonie w Polsce?

Postanowiliśmy, że w tym roku wyślemy dziecko na kolonie. Nasza latorośl ma kilkanaście lat i to jego/jej pierwszy samodzielny wyjazd. Nie mamy doświadczenia w tym zakresie, dlatego pojawia się problem. Jaki rodzaj kolonii wybrać? Nad morzem czy w górach? Z programem pełnym zajęć czy dającym dużo swobody? A może na kolonie tematyczne – sportowe, taneczne, aktorskie?

Jakie ośrodki kolonijne w Polsce są godne uwagi?

ośrodki kolonijne w PolsceWiększość stałych placówek znajduje się nad morzem. Większość z nich ma charakter dość otwarty, to znaczy dzieci nie mają programu, który w stu procentach realizuje ich czas spędzony na koloniach, ale mają możliwość wyboru. Oferta jest szeroka – od zajęć sportowych, przez wycieczki tematyczne, aż po na przykład zajęcia językowe. Nieco inny charakter mają placówki położone w górach. Tam, chociaż mają one charakter stacjonarny, to jednak stanowią prawie wyłącznie bazę noclegową. Dzieci są natomiast stale angażowane w różnego rodzaju aktywności, przede wszystkim związane z pieszymi wycieczkami po górach, są to zatem pewnego rodzaju obozy wędrowne. Trzeci tym kolonii odbywa się nad jeziorami. Te placówki najczęściej mają kształt gospodarstwa agroturystycznego, w którym dzieci mają niepowtarzalną możliwość nawiązania kontaktu z naturą. Spędzają czas w otoczeniu zwierząt i ogólnie rozumianej przyrody. Należy powiedzieć, że ośrodki kolonijne w Polsce cieszą się dużym powodzeniem i można spokojnie oddać naszą latorośl pod opiekę wykwalifikowanej kadry, która odpowiednio zorganizuje im czas.

Pierwszy wyjazd kolonijny jest dla dziecka ogromnym przeżyciem, dlatego rodzice muszą zadbać o to, żeby było to dla niego pozytywne, niezapomniane doświadczenie. Warto polecać ośrodki kolonijne w Polsce, ponieważ są one dobrze przygotowane, z odpowiednią bazą noclegową i zapleczem dydaktycznym.