Dobre pokrycie dachu

Dobre pokrycie dachu

Podczas budowy domu bardzo dużo uwagi poświęca się pokryciu dachowemu. Dach jest takim elementem budowli, który najbardziej narażony jest na działanie wilgoci. Zmienne warunki atmosferyczne przynoszące opady deszczu oraz śniegu to nie lada wyzwanie dla każdego pokrycia. Ale wilgoć pochodzi również z wnętrza domu. Dlatego ważna jest jego dobra izolacja.

Wybór membrany dachowej

membrany dachoweNa dzisiejszych konstrukcjach stosuje się między innymi membrany dachowe. Charakteryzują się wysoką przepuszczalnością. W sposób łatwy odprowadzają nadmierna wilgoć pochodzącą z wnętrza budynku. Membrany kładzie się bez problemu bezpośrednio na ocieplenie umieszczone na dachu. Można je sklejać na szczycie dachu oraz przy okapie. Dzięki temu podmuchy wiatru nie dostana się pod połacie dachu, co wpływa bardzo dobrze na bilans energetyczny dachu. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej dla nas membrany to warto zwrócić uwagę na szereg cech. Membrana musi mieć określoną gramaturę. Im jest większa, tym lepiej (najlepsze w zakresie 100-490 g/m2 ). Powinna być wytrzymała na rozciąganie oraz rozdzierane. Przez to unikniemy niepotrzebnych rozdarć i pęknięć na etapie montażu membrany, które będą skutkować nieszczelnością dachu. Ponadto powinna być odporna na takie czynniki jak temperatura, promieniowanie UV, a także przesiąkanie. Im lepsze parametry, tym większa pewność, że nasze pokrycie dachowe posłuży nam przez długie lata w niezmienionym stanie.

Kupując membranę dachową warto również poznać jej grubość filmu funkcyjnego. Od tej cechy zależy jakość pokrycia, czyli jego przepuszczalność i hydroizolacja. Najkorzystniej jest wybierać membrany z wieloma warstwami. Posiadają one oprócz filmu funkcyjnego warstwę włóknin polipropylenowych. W ten sposób najlepiej spełniają funkcję termoizolacji dachu.