Dezynfekcja szkieł kontaktowych krok po kroku

  • Post Author:
  • Post Category:Uroda

Wybierając płyn do przechowywania soczewek kontaktowych, należy zwrócić szczególną uwagę na skład. W płynach powinny znajdować się związki, które rzeczywiście są skuteczne, a przy tym nie podrażniają spojówki oka. Jeśli chodzi o związki dezynfekcyjne, to w płynie marki Renu znajduje się Dymed.

Biguanid poliaminopropylu jako środek konserwujący

Renu - płyn do soczewek miękkichJest to substancja nietoksyczna dla tkanek oka, która nie wywołuje żadnych podrażnień, a co najważniejsze – działa dezynfekująco na powierzchnię soczewki. Od czasu do czasu warto dezynfekować soczewkę kontaktową – zwłaszcza kiedy jest zanieczyszczona. Najlepiej robić to przed włożeniem do oka. Wystarczą 3 krople płynu z każdej strony soczewki. Później trzeba pocierać soczewkę palcami przez ok. 20 sekund. Wiadomo, że przed dotknięciem soczewki należy bardzo dokładnie umyć ręce. Renu – płyn do soczewek miękkich to bardzo dobre rozwiązanie. Jest to płyn, który idealnie nadaje się do oczyszczania soczewek hydrożelowych. Jeśli chcemy w pełni zdezynfekować powierzchnię soczewki, to powinniśmy pozostawić ją w roztworze przez co najmniej 20 sekund. Wtedy musi być ona cała zanurzona w płynie. Płyn Renu zaleca się zwłaszcza wtedy, kiedy soczewki są często wymieniane. Jeśli ktoś w ciągu dnia kilka razy zakłada i zdejmuje soczewki, to powinien korzystać właśnie z takiego płynu. Zapewnia on najwyższą jakość dezynfekcji. Substancją, która odpowiada za usuwanie białek z powierzchni soczewki jest hydroksyalkilofosfanian.

Oczywiście płyn zawiera znacznie więcej substancji czynnych. Kwas borowy, poloksamina, boran sodu, chlorek sodu to tylko jedne z nielicznych związków występujących w płynie Renu. Na uwagę zasługuje wspomniany już wcześniej biguanid poliaminopropylu. Jest to jeden z najlepszych środków konserwujących, które są dostępne na polskim rynku.