Dachówki w centrum Gdańska

Dachówki w centrum Gdańska

W centrach większych miast w Polsce w ostatnich latach, na skutek ogromnych dotacji z Unii Europejskiej, rozpoczęto remonty starych kamienic. Poprawia to w znacznym stopniu wygląd najbardziej reprezentacyjnych dzielnic, a co za tym idzie przyciąga rzesze turystów.

Dobór dachówek do starych kamienic

dachówki z GdańskaZabytkowe dzielnice charakteryzują się tym, że każdy remont, przeprowadzany w ich obrębie musi być zgłoszony, a konserwator zabytków musi wydać zgodę na jego przeprowadzenie. W Gdańsku jednak wyrażono już zgodę na masową wymianę dachów w starszych budynkach. Zdejmuje się stare i na ich miejsce zakłada nowocześnie wykonane, nie będące już tak bardzo podatne na różne zmiany pogody. Stare dachówki z Gdańska są jednak ponownie wykorzystywane. Ze względu na bardzo dobry stan niektórych z nich, można je ponownie założyć w specjalnych muzeach, które oddają wygląd starego Gdańska. Jest to bardzo dobry sposób na to, aby nie marnować zabytkowych elementów miasta. Starówka po przeprowadzeniu takiego remontu wyglądać będzie o wiele lepiej niż poprzednio. Nowe dachówki wybrano bowiem w taki sposób, aby były jak najbardziej podobne do tych zdejmowanych. Ma to na celu zachowanie unikalnego charakteru miasta, który kojarzy się wszystkim z rozpoczęciem II wojny światowej. Część budynków nie została bowiem nawet w lekkim stopniu naruszona, a historia jaka się z nimi wiąże zostanie zachowana. Odpowiedni dobór dachu spowoduje, że zmiana nie będzie zauważalna, ale za to poprawi się bezpieczeństwo przechodniów.

Remonty przeprowadzane w zabytkowych dzielnicach zawsze będą budziły kontrowersje, jednak wymiana dachówek na starówce w Gdańsku powinna być odebrana pozytywnie. Poprawia ona bowiem stan starych budynków i zapewnia bezpieczeństwo ludzi chodzących pod nimi.