Cechy charakterystyczne czujników drgań

Cechy charakterystyczne czujników drgań

 

Korzystając ze współczesnych maszyn warto mieć wiedzę na temat tego jak powinny one funkcjonować oraz jak postępować z nimi w razie awarii. Aktualnie na rynku jest wiele urządzeń, które mają na celu wspomóc pracę maszyn, a nawet ją usprawnić. Jednym z takich przedmiotów jest czujnik drgań.

Wykorzystanie czujników drgań i ich podstawa budowa

czujniki drgańSpecjalne czujniki pomiarowe, czyli innymi słowy – czujniki drgań – to urządzenia, które mają pomóc w przeprowadzaniu niezbędnych pomiarów. Pomiary te potrzebne są do kilku rzeczy. Przede wszystkim są one wykonywane w celu wykrycia źródeł drgań oraz przyczyny ich powstawania. Służą do wykrycia cech charakterystycznych układu mechanicznego – są to zależność drgań od kształtu maszyny, jej parametrów i wykonania oraz zmienność obciążeń w czasie podczas występowania drgań. Czujniki drgań mają również na celu izolowanie i pozbycie się drgań, które są szkodliwe nie tylko dla maszyn, ale również dla osób, które je obsługują. Korzystanie z nich jest zatem niezbędne podczas codziennego użytku. Czujniki drgań są urządzeniami, które mają kilka charakterystycznych cech w swojej budowie. Podstawowym urządzeniem, który zalicza się do grupy przedmiotów wykorzystywanych do pomiarów jest przetwornik pomiarowy. Przetwornik taki zbudowany jest z trzech elementów. Dwa z nich to elementy, które magazynują energię z maszyny, a jeden powoduje straty energii rozproszonej na energię cieplną. Elementy, które magazynują energię można podzielić na te, które magazynują ją w postacie kinetycznej lub potencjalnej.

Przetworniki pomiarowe są urządzeniami, które przez wiele osób pracujących z maszynami, uznawane są za niezbędne. Warto zatem zaopatrzyć się w dobry czujnik drgań, który będzie pasował do maszyny. Dobrze jest kierować się przy tym parametrami, które opisuje producent.