CAM – komputerowe wspomaganie w wytwarzaniu

CAM – komputerowe wspomaganie w wytwarzaniu

Wielu ludzi współcześnie nie zwraca uwagi na to, jak coś dokładnie jest zrobione czy wykonane. Wielu z nas jeździ samochodami albo rowerami, wiesza ubrania na wieszakach oraz używa ładnie zdobionych, drewnianych klamek w domu. Niemal nikt jednak nie zastanawia się nad tym, ile pracy wkłada w to człowiek wykonujący dany zawód. Albo raczej – ile pracy w to wkładał.

A jak jest teraz?

program cncPraca tokarza czy osoby obsługującej frezarkę, to praca niegdyś trudna i precyzyjna. Dziś jednak coraz częściej zastępowana jest przez maszyny. W dzisiejszych czasach tokarz oraz osoba frezująca zostali zastąpieni poprzez obrabiarki cnc. Maszyny te posiadają swój własny, wcześniej napisany program cnc, który, jak się okazuje, może napisać każdy. Wystarczy tylko zapoznać się z profesjonalnym programem cam, lub odbyć odpowiednie szkolenie w tym kierunku. CAM, czyli komputerowe wspomaganie w wytwarzaniu to oprogramowanie, dzięki któremu jesteśmy w stanie wytworzyć pożądany obiekt. Zaczynając od nakreślenia prostej linii, a kończąc na trójwymiarowym obiekcie, możemy tworzyć łożyska, wieszaki, klamki, tłoki, nakrętki. Możemy projektować praktycznie wszystko, co może zostać wytworzone dzięki procesowi toczenia lub frezowania. Na dodatek, poza wytworzeniem kodu nc, dzięki któremu obrabiarka cnc sama stworzy obiekt, istnieje możliwość wcześniejszej wizualizacji obiektu. Przy pomocy programu, możemy przyjrzeć się naszej części, zobaczyć ją zanim zostanie wytworzona, a nawet przeprowadzić dla niej symulację wytwarzania.

Niektóre profesjonalne cam programy pozwalają na przeprowadzenie pełnej symulacji wytwarzania części. Dzięki swoim funkcjom pozwalają na dobranie odpowiednich narzędzi do obróbki, parametrów oraz działania, co sprawia, że jesteśmy w stanie krok po kroku zobaczyć jak zachowa się maszyna. Jest to bardzo pomocne, gdy chcemy uniknąć niepożądanych kolizji i uszczerbków materiału.